Website-Heading-v2psdcropfl

Cleveland World    Equifest 2010          1004 

REPORT plus RESULTS and PICTURES   E & O E

   Cleveland Bay National Breed Championships

Saturday 21st August 2010                                Judge:  Mrs B. Martindale

For evening and other classes see the Equifest website 

In Hand, Part bred

Class 318     1, 2, 3 years old

1st  JAGUAR MOON (Steve Pullan) b. 2009 Filly s.JAGUAR MAIL d.KNARESBOROUGH MOONBEAM  

2nd  JEMOON PRIVATE DANCER (Jane Moore handled by Collette Maggs) b. 2008 Filly s.JEMOON CELTIC WARRIOR d.JEMOON SEA PEARL  

3rd  JEMOON TAMBOURINE MAN (Jane Moore) b. 2007 Gelding s.JEMOON CELTIC WARRIOR d.JEMOON RAZZLE DAZZLE  

Class 319     4 years old and over

1st  LINDON JOINT HONOURS (Emily Williams) b.2006 Mare s.LINDON PRINCIPAL d. NIGHT GLOSS (TB)

2nd  JEMOON FLYING OFFICER (Liz Lloyd) b. 2002 Gelding s.ARMS AND THE MAN d.POPPYS MOON  

3rd  TILLY MINT (Jo Strange) b. 1998 Bay Mare s.CRISP d.APPLETON WISKE  

4th  GORWELL DANCEMASTER (Jo. Davie) b. 1981 Gelding s.SIGNALMAN d.GUISNESS RAPUNZEL  

5th  WILLOW CANBERRA (Zoe Stanway handled by Stephen Mannell) b. 2003 Gelding s.BANTRY BERE d.CANTARA

Class s319  Championship for classes 318 & 319

Winner  LINDON JOINT HONOURS (Emily Williams) s.LINDON PRINCIPAL d.TB Mare

Reserve  JAGUAR MOON (Steve Pullan) b. 2009  Filly s.JAGUAR MAIL d.KNARESBOROUGH MOONBEAM

Ridden

Class 260     Pure

1st   FOLDS VERONICA (Sue Cutts & Cecilia Delville-Lindsay) b. 1998 sPENRHYN ARISTOCRAT d. PENRHYN BROCADE

2nd  BARBARIAN BUCCANEER (Pamela Shipley) b. 2005 Gelding s.PENRHYN DICTATOR d.WILLOW LUCERES  

3rd  ENDMOOR EXCALIBUR (Lucy Wilding) b. 2005 Gelding s.SOUTHBROOK WARLORD d.CAROLINA NIMBUS

Class 261     Part bred

1st  JEMOON GAELIC WARRIOR (Jane Moore) b. 2003 Gelding s.ARMS AND THE MAN d.PENRHYN CHIFFON  

2nd  JEMOON FLYING OFFICER (Liz Lloyd) b. 2002 Gelding s.ARMS AND THE MAN d.POPPYS MOON  

3rd  LINDON JOINT HONOURS (Emily Williams) b. 2006 Mare s.LINDON PRINCIPAL d.NIGHT GLOSS  

4th  WILLOW CANBERRA (Zoe Stanway) b. 2003 Gelding s.BANTRY BERE d.CANTARA  

5th  THE BUSKER II (Nicola Mellor) b. 1997 Mare s.BUSK HILL GUNNAR VII d.BANJO  

6th  GORWELL DANCEMASTER (Jo Davie) b. 1981 Gelding s.SIGNALMAN d.GUISNESS RAPUNZEL  

7th  LITTLE ROO (Marietal Moss) b. 2003 Grey Mare s.LITTLE JOHN d.ROSEANNA

Class s261   Championship for classes 260 & 261

Winner  JEMOON GAELIC WARRIOR (Jane Moore) b. 2003 Gelding s.ARMS AND THE MAN d.PENRHYN CHIFFON

Reserve  JEMOON FLYING OFFICER (Liz Lloyd) B. 2002 Gelding s.ARMS AND THE MAN d.POPPYS MOON

Class s482 - Championship for classes 480 to 482

Winner  1514  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Pullan handled by Jodie Hooks) b. 2002 Cleveland Bay Bay Mare s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM

Reserve  1521  KNARESBOROUGH MOON DUST (Steve Pullan) b. 2007 Cleveland Bay Bay Mare s.WHITEHOUSE TROOPER d.KNARESBOROUGH MOONBEAM

CLASS 483 - World Breeds - 4 years old & over 10 entries - Judge : Mr L Clarke  

1st  1514  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Paullan handled by Jodie Hooks) b. 2002 Cleveland Bay Bay Mare s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM  

CLASS 484 - World Breeds - 2- 3 years old 3 entries - Judge : Mr L Clarke  

1st  1521  KNARESBOROUGH MOON DUST (Steve Pullan) b. 2007 Cleveland Bay Bay Mare s.WHITEHOUSE TROOPER d.KNARESBOROUGH MOONBEAM

Class s485 - Championship for classes 483 & Class 484 - Judge : Mr L Clarke 

Winner  1514  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Pullan handled by Jodie Hooks) b. 2002 Cleveland Bay Bay Mare s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM

Other Equifest Classes  Sunday 22nd August 2010

In Hand, Pure

Class 313     Stallion / Gelding

1st  BARBARIAN BUCCANEER (Pamela Shipley) b. 2005  Gelding s.PENRYNN DICTATOR d.WILLOW LUCERES  

Class 314     Mare

1st  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Pullan, handled by Jodie Hooks) b. 2002  s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM

2nd  KIRKMOOR PRIMROSE FLOWER (Heather Ketley, handled by Sara Ramsden) b. 2004 s.MR TOBIAS d.EDENVALLEY WALLFLOWER  

3rd   CHOLDERTON FORTUNA (Carol Lines) b. 2002 s.CHOLDERTON CACUS d.CHOLDERTON CASSANDRA  

4th  FOLDS VERONICA (S. Cutts & C. Delville-Lindsay) b. 1998 sPENRHYN ARISTOCRAT d. PENRHYN BROCADE

Class 315     Colt / Filly Foal

1st  INVERAVON BEOWULF (Carol Lines) b. 2010 Colt s.WYEVALE WOT A CHARMER d.CHOLDERTON FORTUNA  

2nd  ARENA BIG BEN (Steve Pullan) b. 2010 Colt s.TIMBERLANE HUCKLEBERRY d.KNARESBOROUGH MOONBEAM  

3rd  UNNAMED (Heather Ketley, handled by Kevin Bulmer)b. 2010 Colt s.SOUTHBROOK SPELLBOUND d.KIRKMOOR PRIMROSE FLOWER

Class s317   Championship for classes 313 - 317 

Winner  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Pullan, handled by Jodie Hooks) b. 2002 Mare s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM  

Reserve KNARESBOROUGH MOON DUST (Steve Pullan) b. 2007 Mare s.WHITEHOUSE TROOPER d.KNARESBOROUGH MOONBEAM

Class 316     2 - 3 years

1st  KNARESBOROUGH MOON DUST (Steve Pullan)b. 2007 Mare s.WHITEHOUSE TROOPER d.KNARESBOROUGH MOONBEAM  

2nd  GALLIHOWE GRACEFUL GIRL (Heather Ketley handled by Kevin Bulmer) b. 2007 Filly s.TRAQUAIR JASON d.GWAITHMARI MEGAN  

3rd  CHOLDERTON JANUS (Jo Stange) b. 2007 Gelding s.CHOLDERTON CACUS d.CHOLDERTON ZINNIA

Class 317   Yearling

No entries

Class 480    Yearling

No entries for this class   

Class 481    2, 3 years old

1st  KNARESBOROUGH MOON DUST (Steve Pullan) b. 2007 Mare s.WHITEHOUSE TROOPER d.KNARESBOROUGH MOONBEAM

Class 482   4 years old and over

1st  KNARESBOROUGH MOONBEAM (Steve Pullan handled by Jodie Hooks)b. 2002 Mare s.KNARESBOROUGH FUSILIER d.HORNBEAM  

2nd  BARBARIAN BUCCANEER (Pamela Shipley) b. 2005  Gelding s.PENRYNN DICTATOR d.WILLOW LUCERES  

3rd  FOLDS VERONICA (Sue Cutts & Cecilia Delville-Lindsay handled by C D-L) b. 1998 Mare s.PENRLYN ARISTOCRAT d.PENRHYN BROCADE

Equifest

Cleveland Bay In hand Classes

Sunday 22nd August 2010

Judge:  Miss J. Strange

If the owner of any horse shown here would prefer the picture not to be published on the website please let us know by using the Contact Us page and identifying the image(s) which will be withdrawn.

N.B. The result of class s482 was inadvertantly reversed when first posted on the website. The mistake has now been rectified and the result is as now shown

A QUOTE FROM STEVE PULLAN - "The best part of the weekend for us was when Moonbeam won the Equifest Supreme Rare Breeds In Hand Championship in the indoor arena".   Our hearty congratulations and thanks to Steve for such a marvellous promotion of the Cleveland Bay.

EXCELLENT EQUIFEST !

This year's show emphasized Equifest's claim to be one of the premeir events in the summer calendar.   The first Equifest in 2008 attracted under 2500 entries.   This year there were around four times that number in over 600 classes.   This year and last, Equifest has also been host to the Cleveland Bay Horse Society Breed Show.   A full list of classes on the Saturday (21st August) was compemented by Equifest's own CB classes the next day.

     Steve Pullan brought a string of horses to the show achieving remarkable success in several classes including the World Breeds classes on the Sunday.   They stayed to see Knaresborough Moonbeam win the Equifest Supreme Rare Breeds In Hand Championship in the floodlit indoor arena on Sunday night before an enthusiastic audience.   Pamela Shipley took the I/H Pure stallion/gelding class with Barbarian Buccaneer.  Carol Lines' Ineravon Beowulf won the foal class.  In the I/H part bred classes honours were well spread with Jaguar Moon, Emily Williams' Lindon Joint Honours and Jemoon horses to the fore.

     The Ridden pure class saw Folds Veronica winning for Sue Cutts and Cecilia Delville-Lindsay.   The Jemoon horses of Jane Moore and Liz Lloyd took the first two places in the part bred class and went on to be Champion and Reserve Ridden CB.   It was especially pleasing to see Jo Davie's 29 year old veteran Gorwell Dancemaster taking part and looking so full of life.